Këta janë boksierët e Kosovës, që na i sollën medaljet e para nga Kampionati Botëror

Boksi

Këta janë boksierët e Kosovës, që na i sollën medaljet e para nga Kampionati Botëror

Nga: Kemajl Goca Më: 19 maj 2022 Në ora: 18:42
Mehmet Bogujevci e Sami Buzolli

Kosova ka fituar medaljen e parë të bronztë në Kampionatin Botëror. 

Është boksierja Donjeta Sadiku (- 60 kg), e cila me 16 maj përkatësisht të hënën që e lamë pas, i solli medaljen e parë Kosovës në boks.

Suksesi më i madh për boksin e Kosovës, që nga  pavarësimi i sportit nga ai ish jugosllav përkatësisht në verën e vitit 1991.

Cilët janë boksierët e parë të Kosovës, që i sollën medaljet e para? Është Mehmet Bogujevci, nënkampion i botës në vitin 1978! 

Pas tij është Sami Buzolli në kategorinë bantam, i cili fitoi medalje të bronztë në vitin 1982. 

Është fjala për boksierët e asaj kohe, që boksuan në klubin me të suksesshëm në shqiptari, Prishtina, por që garuan në fanellën e ish Jugosllavisë. 
Sami Buzolli është edhe dy herë nënkampion evropian.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat