Arbër Bellegu, një djalosh që po ngritet lartë

Boksi

Arbër Bellegu, një djalosh që po ngritet lartë

Më: 12 janar 2023 Në ora: 13:00
Arbër Bellegu

Me 10 vite  Arbër Bellegu kishte mjaft peshë të madhe dhe kjo ka qen një jetë e “tmerrshme” dhe kjo e ka motivuar te filloj me sport, njeherit si Hobi kurse me pas sportin e ka zhvilluar si profesion duke nisur me MMA dhe për të përfunduar ne boksin profesionist

Kjo  i ka ndihmuar që të udhëtoj në shumë vende të botës ku edhe ka mësuar nga shume ekspert te sporteve luftarake teknikat që sot edhe i aprovon.

Ai shote se trajner më i mirë në Boks ka qen MAGOMED SCHABUROË i cili e ushton edhe kampionin Robin Haxhi Krasniqi!
Një lëndim ne vitin 2017 e ka detyruar Arberin ta ndaloj për një kohë me boksin dhe brenda kësaj kohe ai ka filluar si manaxher për Kikboks, MMA dhe

Boks ku edhe ka treguar shume suksese me sportistet e tij, ku edhe ishte njeri prej managjerave me te rinj ne bote me vetem 17 vjet – Ma i rrii manaxher se ka qen ne UFC me luftëtarin e tij (13.08.2022 Las Vegas)

Dhe me ma shumë si 90 Luftëtar është BA INTERNATIONAL MANAGEMENT (Emri Kompanisë) një nder ma të mirat managemente te MMA-se ne Evrope!

Pas 2 vitesh (2017-2019) Arberi ka filluar ne shkollën e tij duke filluar me pasionin e tij sportin e MMA por mbas disa këshillave me shok dhe njërit afër si familja dhe  Avdyl Salihu, i pas disa viteve fillon me sportin e boksit profesionist ku edhe debuton me 12.12.2020 në Wiesbaden duke arrit kështu edhe fitoren e parë.

Pas disa ndeshjeve ne vazhdim ai arrin edhe suksese duke u rrankuar ne Top150 në botë, nder bokerat që i mposht ne atë kohë ishte edhe Andreas Masold i cili nuk kishte asnjë humbje (5-0) dhe kështu pas këtij suksesi ai futet ne top 100 ne bote. Ky triumf i jep Arbit mundësin për tu ndesh për titull ËBC Youth Silver Cruser ku edhe mposht Robin Hardrick.

Cekim se WBC eshte federata ma e madhja ne Boks Professional Kampionë si TYSON FURY, CANELO ALVAREZ dhe Floyd Mayweather kanë qen kampionë ne ketë Federatë. Arberi e fitoj titullin ne rund 2 me një Knockout Spektakuale!

Mbas kësaj ndeshjes Arberi u fiksu ne Management deri ne 10.09 aty u ndesh me Enzo Melanin se e ka përkundur ne raundin e 1 ! Arber Bellegu i ka deri tash 11 Ndeshje –  11 Fitore dhe te gjitha me KNOCKOUT dhe është një talenti madh i të rinjve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat