Jakaj ka emocione në debutim, premton fitore përballë kroatit - Bota Sot
Jakaj ka emocione në debutim, premton fitore përballë kroatit

Boksi

Jakaj ka emocione në debutim, premton fitore përballë kroatit

Nga: Kemajl Goca Më: 14 korrik 2017 Në ora: 19:27
Bernardin Jakaj gjatë një meçi

Një numër i madh i boksierëve shqiptarë veprojnë e jetojnë në shtetet e ndryshme të Evropës. Disa prej tyre shquhen me rezultate jashtëzakonisht të mira, disa mezi presin të debutojnë në profesionalizëm dhe të arrijnë suksese.  Bernardin Jakaj me prejardhje nga Gjakova,  vepron e jeton në Austri, ka deklaruar për gazetën kombëtare “Bota sot”, se ka vendosur të debutojë në profesionalizëm dhe në qytetin e Pejës, ku me 28 korrik do të organizohet turneu ndërkombëtar.

Jakaj bokson në kategorinë gjysmë të rëndë në WBF.  Boksieri i talentuar tregon se si i lindi dëshira për t’u marrë me sportin e shkathtësive bujare. “Në fillim veç doja me zgjedh një sport dhe për me humbë kohën,  por pa me shkuar mendja se një ditë do të merrem me boks. Ky sport me hyri në zemër dhe pas një viti e kisha zhvilluar edhe meçin e parë në amatorizëm, kur edhe fitova me nokaut dhe ia nisa me ushtruar më shumë”, thotë Jakaj. Me 28 korrik do të debutoni ndaj kroatit Zheljan Jesiç, a keni frikë? “Frikë jo, emocionet janë...

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të shtunën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” në diasporë dhe Kosovë)

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat