Bëhen bashkë Aziz Salihu dhe Xhevdet Peci, dikur mbani në ethe rreth 22 milionë banorë - Bota Sot
Bëhen bashkë Aziz Salihu dhe Xhevdet Peci, dikur mbani në ethe rreth 22 milionë banorë

Boksi

E shtunë, 17 nëntor 2018

Bëhen bashkë Aziz Salihu dhe Xhevdet Peci, dikur mbani në ethe rreth 22 milionë banorë

Nga: Kemajl Goca Më: 26 janar 2018 Në ora: 14:48
Bëhen bashkë Aziz Salihu dhe Xhevdet Peci

Klubi i boksit Prishtina ka qenë klubi më i suksesshëm në historinë e sportit të Kosovës. Pesë herë kampion e gjashtë herë nënkampion i shtetit që nuk ekziston, Jugosllavia.

Një fakt tjetër interesant se dy asat e boksit bëhen bashkë: Aziz Salihu dhe Xhvdet Peci, të cilët dikur mbani në ethe rreth 22 milionë banorë sa kishte ish RFSJ në vitet e 80-ta. Kush thotë se janë armiqtë asat, ku shihen në foto duke bashkëkuvenduar për të ardhmen e boksit.

“Me legjendat e boksit shqiptar Aziz Salihu, Xhevda Peci, kampionët e vetëm të shumëfishtë ish-Jugosllavia dhe boksierët e mirënjohur gjeneratës së artë, Haki Peci dhe Naser Bajrami, duke biseduar të kaluarën e bujshme te asaj kohe, ku e dridhnin një shtet mbi 25 milion banorë”, shkruan Reshat Salihu, vëllai i Azizit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test