Katër vite nga ikja në amshim e kantautorit të njohur amerikan Princ - Bota Sot
Katër vite nga ikja në amshim e kantautorit të njohur amerikan Princ

Bota e Yjeve

Katër vite nga ikja në amshim e kantautorit të njohur amerikan Princ

Më: 22 prill 2020 Në ora: 17:00
Princi

Princ Rogers Nelson i njihur si Princi, ishte një këngëtar, këngë shkrues, intrumentist, producent dhe aktor amerikan. Princi është njohur si inovator, dhe ishte i njohur gjerësisht për punën e tij elektrike dhe me gamë të gjerë vokale. Ai është konsideruar gjerësisht si pionier i tingujve të Mineapolisit.

Muzika e tij integron një shumëllojshmëri të gjerë të stileve, duke përfshirë funk, rock, R&B, soul, psychedelia, dhe pop. Princi ka lindur në Mineapolis ku edhe zhvilloi një interes në muzikë, që kur ishte fëmijë, duke shkruar këngën e tij të parë kur ishte shtatë vjeç.

Albumi i tij i vitit 1979 u bë platin për shkak të suksesit të këngës “Why You Wanna Treat Me So Bad?” dhe “I Wanna Be Your Lover”. Ai u pranua në Rock and Roll Hall of Fame në vitin 2004, vitin e parë të drejtën e tij. ‘Rolling Stone’ e renditi Princi në numrin 27 në listën e 100 artistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Princi vdiq ditën e 21 prillit të vtit 206 në Minesota, në moshën 57-vjeçare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat