Meghan Markle humb gjyqin, futet në telashe për inicialet e gjerdanit me Princ Harry - Bota Sot
Meghan Markle humb gjyqin, futet në telashe për inicialet e gjerdanit me Princ Harry

Bota e Yjeve

Meghan Markle humb gjyqin, futet në telashe për inicialet e gjerdanit me Princ Harry

Më: 30 korrik 2020 Në ora: 23:39
Meghan Markle dhe Harry

Meghan Markle, Dukesha e Sussex mbeti e "shqetësuar" pasi ndihmësit e pallatit e këshilluan atë që të vendosë një gjerdan me inicialin e Princit Harry, pasi lidhja e tyre e konfirmuar mund të tërhiqte kësisoj vëmendjen e fotografëve, sipas një biografie të re.

Meghan Markle mbeti e "irrituar" pas bisedës telefonike me një ndihmës të pallatit, zbuloi libri më i fundit rreth prapaskenave në Pallatin Mbretëror, pasi iu sugjerua një stoli që të mbante shkronjat "H" dhe "M".

Një ekstrakt i ri i biografisë është serializuar në People këtë javë, e njëjta revistë e famshme amerikane që tani është në qendër të çështjes gjyqësore të Intimitetit në Gjykatën e Lartë rreth Dukeshës.

Image

Dje, gjykata dëgjoi argumente për emërtimin e pesë miqve anonimë të cilët dhanë një intervistë për Dukeshën në shkurt të vitit të kaluar. Duke vepruar kështu, dikush përmendi ekzistencën e një letre të shkruar nga babai i saj, e cila më pas u botua pjesërisht nga Mail të Dielën.

Përfaqësuesit ligjorë të gazetës akuzojnë Dukeshën se e kompromentoi ajo privatësinë e miqve të saj, duke nxjerrë emrat e tyre, të një dokumenti ligjor, që dë duhej të mbetej sekret, u tha gjatë dëshmive në Gjykatën e Lartë. Ekipi i Dukeshës argumenton se nxjerrja e emrave do të prishte privatësinë e tyre dhe do të ishte "një çmim i papranueshëm për t’u paguar".

Ndërsa Gjykata e Lartë dëgjoi argumentet në seancën dëgjimore njëditore, revista People zbuloi veçmas kopertinën e kësaj jave, që kishte historinë e Dukës dhe Dukeshës.

Image

Autorët e librit Carolyn Durand dhe Omid Scobie shkruajnë një episod në Dhjetor 2016: "Ajo ishte këshilluar që veshja e një gjerdani të tillë do të shërbente vetëm për të inkurajuar fotografët që të vazhdojnë ta ndjekin si imazh dhe do të vendosin tituj të rinj."

Pas një bisede me "Kensington Palace", zonja Markle "e dinte se ndihmësi kishte qëllime të mira", por ndjeu "përvojën surreale për këshillën ndaj të dashurit të saj, teksa i thuaj asaj se çfarë lloj stolie kishte për të veshur apo edhe si të buzëqeshte para fotografëve të shumtë".

Në një fazë të procesit gjyqësor, avokati i Meghan aksidentalisht la të rrëshqasë mbiemrin e një prej miqve të saj. Gjyqtari në këtë rast, sugjeroi që një gabim i tillë ishte "i detyruar të ndodhte" para se të urdhëronte që emri të mos raportohej.

Doli gjithashtu se vetëm një nga miqtë – Shoku B, një qytetar amerikan të thotë se iu afrua revistës People me miratimin e saj – duke dhënë deklaratën. Një avokat për grupin e gazetave tha se deklarata "është konsideruar si e pakënaqshme", por nuk doli ndonjë detaj i mëtejshëm.

Gjithashtu  dje Dukeshka pranoi të paguante shpenzimet gjyqësore prej 133,100 dollarë ndaj  Associ Associated Newspapers Ltd (ANL) pasi botuesi argumentoi me sukses që pretendimet e saj nuk qëndronin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat