Kërkohet lirimi me kusht i "spiunit" të ndaluar në Rusi - Bota Sot
Kërkohet lirimi me kusht i "spiunit" të ndaluar në Rusi

Bota

Kërkohet lirimi me kusht i "spiunit" të ndaluar në Rusi

Më: 10 janar 2019 Në ora: 14:45
Paul Whelan

Paul Whelan, i cili posedon edhe shtetësi britanike, irlandeze dhe kanadeze, është ndaluar nga Shërbimi Federal i Sigurisë në Rusi, më 28 dhjetor.

Gjykata e pranoi apelin, por nuk e caktoi ende datën e seancës dëgjimore, raportojnë agjencitë.

Familja e Whelan ka thënë se ai është i pafajshëm dhe se ka shkuar në Moskë për të marrë pjesë në një dasmë.

Të mërkurën, Kremlini i hodhi poshtë akuzat e Perëndimt se po e përdor Whelan si peng në një lojë politike.

"Rusia kurrë nuk i përdor njerëzit si pengje në lojëra diplomatike", tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Disa media kanë spekuluar se Whelan është ndaluar për të lehtësuar një shkëmbim të mundshëm të tij me agjenten ruse, Marina Butina, e cila është arrestuar në Shtetet e Bashkuara.

Butina e ka pranuar fajësinë në SHBA për të vepruarit si agjente e Kremlinit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...