Tjetër hap drejt planifikimit të takimit të dytë Trump-Kim Jong-un - Bota Sot
Tjetër hap drejt planifikimit të takimit të dytë Trump-Kim Jong-un

Bota

Tjetër hap drejt planifikimit të takimit të dytë Trump-Kim Jong-un

Më: 17 janar 2019 Në ora: 06:30
Presidenti i SHBA Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un.

Tre zyrtarë të Koresë së Veriut, duke përfshirë të dërguarin e lartë të përfshirë në bisedimet me Shtetet e Bashkuara, kanë rezervuar në një fluturim në Uashington, njoftoi media e Koresë së Jugut të mërkurën, duke sugjeruar lëvizjen e mundshme drejt një samiti të dytë midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un.

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut cituan burime duke thënë se Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Mike Pompeo dhe zyrtari i lartë i Koresë së Veriut Kim Yong Chol pritet të takohen të premten në kryeqytetin e SHBA për të diskutuar mbi samitin.

Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti Amerikan i Shtetit refuzuan të konfirmonin raportet, ndoshta për t’u ruajtur nga një tjetër anulim i minutës së fundit. Pompeo planifikoi të takohej me homologun e tij për të diskutuar një takim të dytë nëntorin e kaluar, por Departamenti i Shtetit duhej ta shtynte takimin një ditë pas njoftimit të tij.

Ndërsa Trump ka qenë i etur për të mbajtur një takim të dytë me Kim, të mërkurën, nënpresidenti amerikan Mike Pence pranoi se përpjekjet për të bindur Korenë e Veriut që të heqin dorë nga arsenali i saj bërthamor, nuk kishin bërë përparim.

“Ndërsa presidenti po premton dialog me Kryetarin Kim, ne ende presim hapa konkretë nga Koreja e Veriut për të çmontuar armët bërthamore që kërcënojnë popullin tonë dhe aleatët tanë në rajon”, tha Pence në një fjalim për ambasadorët e SHBA dhe diplomatë të tjerë të lartë amerikanë në Departamentin e Shtetit.

Agjencia koreano-jugore e lajmeve Yonhap, duke cituar një zyrtar të paidentifikuar të aeroportit kinez, tha se Kim Yong Chol, së bashku me zëvendësministrin e jashtëm të Koresë së Veriut, Choe Son Hui dhe një zyrtar i tretë, do të largohen nga Pekini të enjten për në Uashington.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat