Koreja e Veriut Kim Yong-chol në rrugën për në Uashington - Bota Sot
Koreja e Veriut Kim Yong-chol në rrugën për në Uashington

Bota

Koreja e Veriut Kim Yong-chol në rrugën për në Uashington

Nga: A.Sh Më: 17 janar 2019 Në ora: 16:05
Donald Trump dhe Kim Yong

Një nga negociatorët kryesorë të Koresë së Veriut është në rrugën e tij për në Uashington për të takuar zyrtarët e SHBA përpara një samiti të mundshëm të dytë midis Kim Jong-un dhe Presidentit të SHBA, Donald Trump.

Raportet e Koresë së Jugut thonë se Kim Yong-chol, duke fluturuar nga Pekini, po mban një letër tjetër nga Z. Kim për Z. Trump.

Ai pritet të takohet me Sekretaren amerikane të Shtetit Mike Pompeo të premten, tha agjencia e lajmeve Yonhap e Koresë së Jugut.

Spekulimet po rriten që samiti i dytë mund të mbahet në Vietnam.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut është planifikuar të udhëtojë në vendin e drejtuar nga komunistët për një "vizitë zyrtare shtetërore" diku në shkurt, njofton agjencia e lajmeve Reuters, duke cituar burime të paidentifikuara.

Pak përparim është bërë në de-nuclearisation e Koresë së Veriut që nga një takim historik në Singapor qershorin e kaluar midis z. Kim dhe z. Trump.

Por kohët e fundit ka qenë një stuhi e aktivitetit diplomatik. Z. Kim vizitoi Kinë në fillim të këtij muaji për bisedime me Presidentin Xi Jinping, siç bëri ai përpara samitit të Singaporit.

Ndërkohë, një tjetër zyrtar i lartë i Koresë së Veriut, zëvendësministri i jashtëm Choe Son-hui, po shkon drejt Suedisë, ku ajo mund të takohet me përfaqësuesin special të Uashingtonit për Phenian, Stephen Biegun.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat