Aiia Maasarwe: Arrestim mbi vrasjen e studentit izraelit në Melburn - Bota Sot
Aiia Maasarwe: Arrestim mbi vrasjen e studentit izraelit në Melburn

Bota

Aiia Maasarwe: Arrestim mbi vrasjen e studentit izraelit në Melburn

Nga: A.Sh Më: 18 janar 2019 Në ora: 10:23
Aiia Maasarwe

Një burrë është arrestuar për vrasjen e një studenti izraelit 21-vjeçar në Melburn, thonë policia australiane.

Trupi i Aiia Maasarwe, 21 vjeç, u gjet pranë Universitetit La Trobe në veri të qytetit. Ajo kishte marrë një shtëpi tramvaj vonë të martën pas një shfaqje komedi.

Ajo u sulmua ndërsa fliste në telefon për motrën e saj, thanë autoritetet.

Një 20-vjeçar u arrestua në një periferi afër të premten.

Policia Victoria nuk dha menjëherë detaje të mëtejshme, por falënderoi publikun për ndihmën e tyre.

Më parë, detektivët thanë se nuk përjashtonin mundësinë që zonja Maasarwe ishte sulmuar seksualisht para vrasjes së saj.

"Supozimi ynë në këtë fazë është se ky ishte një sulm i rastit dhe oportunist", u tha gazetarëve të enjten inspektori Andrew Stamper.

Vrasja ka shkaktuar zemërim të gjerë në Australi, duke shkaktuar zemërimin e ri dhe debatin mbi dhunën kundër grave.

Të enjten në mbrëmje, mijëra njerëz morën pjesë në një vigjilje në hapat e parlamentit të shtetit në Melburnin qendror. Më parë, qindra u mblodhën në Universitetin La Trobe për të kujtuar Aiia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...