Shpërthimi i gazsjellësit në Meksikë vret 66  persona dhe plagos dhjetëra të tjerë - Bota Sot
Shpërthimi i gazsjellësit në Meksikë vret 66  persona dhe plagos dhjetëra të tjerë

Bota

Shpërthimi i gazsjellësit në Meksikë vret 66  persona dhe plagos dhjetëra të tjerë

Më: 19 janar 2019 Në ora: 15:20
Pamje nga vendi i ngjarjes

Autoritetet meksikane kanë bërë të ditur numrin e vrarë në shpërthimin e tubacionit të naftës të premten mbrëma. Nga ai shpërthim kanë mbetur të vdekur 66 person dhe dhjetëra të plagosur, shkruan BBC, përcjellë “Bota sot”.

Besohet se shpërthimi ndodhi pasi linja u prish nga vjedhësit e dyshuar të naftës në qytetin Tlahuelilpan, në shtetin Hidalgo.

Pamjet në televizion lokal treguan flakë të mëdha dhe njerëzit në vendngjarje me djegie të rënda.

Vjedhja e karburantit, e njohur në vend si "huachicoleo" është shfrenuar në disa komunitete meksikane.

Qeveria ka thënë se praktika i kushtoi vendit rreth 3 miliardë dollarë vitin e kaluar.

Pemex, ndërmarrja shtetërore e naftës në Meksikë, tha në një deklaratë se zjarri ishte shkaktuar nga përgjimi i paligjshëm.

Mijëra marinsë janë vendosur për të ruajtur tubacionet dhe transporti është mbyllur krejtësisht në vend.

Politika ka çuar në rritjen e varësisë nga furnizimet e cisternave dhe ka pasur raportime të raportuara gjerësisht për mungesën e karburantit dhe linjave të gjata në stacionet e benzinës në të gjithë vendin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...