Shpërthimi i bombës në një autobus vret 3 civilë në Afrinë e Sirisë - Bota Sot
Shpërthimi i bombës në një autobus vret 3 civilë në Afrinë e Sirisë

Bota

Shpërthimi i bombës në një autobus vret 3 civilë në Afrinë e Sirisë

Nga: A.Sh Më: 20 janar 2019 Në ora: 11:50
Ilustrim

Një shpërthim bombe ka ndodhur në një autobus, vrau tre civilë të dielën në qytetin verior sirian të Afrinë në përvjetorin e parë të një sulmi turk në rajonin me shumicë kurde, tha një monitor i luftës.

Nëntë persona të tjerë, duke përfshirë luftëtarë, u plagosën në shpërthim, tha për AFP kreu i Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Britani, Rami Abdel Rahman.

Trupat turke dhe grupet rebele aleate e kapën rajonin Afrinë nga forcat kurde në mars të vitit të kaluar pas një ofensive ajrore dhe tokësore dy mujore.

"Shpërthimi është rezultat i një bombe që u vendos në një autobus në qendër të Afrin", tha Abdel Rahman.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...