Izraeli do të hapë një aeroport të ri ndërkombëtar pranë Detit të Kuq - Bota Sot
Izraeli do të hapë një aeroport të ri ndërkombëtar pranë Detit të Kuq

Bota

Izraeli do të hapë një aeroport të ri ndërkombëtar pranë Detit të Kuq

Nga: A.Sh Më: 21 janar 2019 Në ora: 10:23
Ilustrim

Izraeli do të përurojë një aeroport ndërkombëtar të hënën në jugun e saj të shkretë për të nxitur turizmin në Detin e Kuq aty pranë dhe do të shërbejë si një alternativë emergjente ndaj aeroportit Ben-Gurion të Tel Avivit.

Ceremonia zyrtare ishte planifikuar të fillonte në orën 11:30 të mëngjesit (0930 GMT) me kryeministrin Benjamin Netanjahu të pranishëm.

Fillimisht Aeroporti Ramon do të merret vetëm me fluturimet e brendshme, të operuara nga transportuesit izraelitë Arkia dhe Israir.

Një datë nuk është dhënë akoma për fillimin e fluturimeve ndërkombëtare.

Aeroporti i ri, i emëruar pas Ilan Ramonit, astronautit të parë të Izraelit, i cili vdiq në rrëzimin e anijes hapësinore Columbia, do të jetë në të ardhmen mikpritës nga e gjithë bota.

Faqja e internetit e saj thotë se do të jetë në gjendje fillimisht të trajtojë deri në dy milionë pasagjerë në vit, por do të jetë në gjendje të zgjerohet në një kapacitet prej 4.2 milionë deri në vitin 2030.

Thuhet se ka një pistë prej 3,600 metrash dhe hapësirë ​​parkimi për nëntë "aeroplanë të gjerë dhe të gjerë".

Ajo gjithashtu ka objekte të trajtimit të mallrave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...