Militantët talibanë vranë dhjetëra talibanë në bazën e inteligjencës afgane - Bota Sot
Militantët talibanë vranë dhjetëra talibanë në bazën e inteligjencës afgane

Bota

Militantët talibanë vranë dhjetëra talibanë në bazën e inteligjencës afgane

Nga: A.Sh Më: 22 janar 2019 Në ora: 11:49
Talibanet

Dhjetëra persona të sigurisë afgane u vranë nga militantët talibanë që bastisën një bazë të shërbimit ushtarak pranë Kabulit, kanë konfirmuar zyrtarët.

Të paktën 43 vetë u vranë dhe 54 u plagosën në sulm, shërbimi i inteligjencës së NDS-së i tha BBC-së.

Kryengritësit shpërthejnë rrugën e tyre në bazë duke përdorur një bombë makine para hapjes së zjarrit. Disa raporte vënë taksën në mbi 100.

Kjo është një nga sulmet më vdekjeprurëse ndaj shërbimit sekret dhe ndjek një varg të pengesave në fushën e betejës për ushtrinë.

Sulmi i së hënës në bazën e Drejtorisë Kombëtare të Sigurisë (NDS) në provincën qendrore Wardak erdhi pak orë para se talebanët të zhvillonin një raund tjetër bisedimesh paqeje me diplomatët amerikanë në Katar.

Raportet thonë se baza në Maidan Shahr, rreth 30 km (19 milje) në jug-perëndim të Kabulit, është një qendër trajnimi për anëtarët e milicisë pro-qeveritare.

Militantët thyen rrugën e tyre duke shpërthyer një Humvee të kapur të mbushur me eksploziv. Të paktën dy persona të armatosur hapën zjarr në kompleks.

Një përpjekje e dytë e bombardimeve të makinave u hodh poshtë nga forcat afgane të sigurisë dhe tre sulmues vetëvrasës  ishin vrarë, NDS tha për BBC.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...