Asad bllokon hyrjen në Damask për diplomatët e BE - Bota Sot
Asad bllokon hyrjen në Damask për diplomatët e BE

Bota

Asad bllokon hyrjen në Damask për diplomatët e BE

Nga: A.Sh Më: 22 janar 2019 Në ora: 14:20
Bashar al-Assad

Presidenti i Sirisë Bashar al-Assad ka tërhequr viza të veçanta për diplomatët dhe zyrtarët e Bashkimit Evropian që udhëtojnë rregullisht midis Bejrutit dhe Damaskut, duke ndërlikuar përpjekjet për shpërndarjen e ndihmës për viktimat civile të luftës, thanë tre diplomatë të lartë të BE.

Që nga shpërthimi i konfliktit në Siri në vitin 2011, BE ka përdorur kryeqytetin libanez, qytetin më të afërt të madh, për bazën e saj diplomatike, ndërsa ka mbyllur shumicën e ambasadave në Damask për të protestuar ndaj asaj që ata e përshkruajnë si sulmin brutal të Asadit ndaj opozitës.

Por leja e posaçme për të përdorur viza siriane me shumë hyrje për qasje në Damask u shfuqizua në fillim të janarit pa shpjegime nga qeveria siriane, thanë diplomatët e BE-së, që do të thotë se personeli duhet të aplikojë për viza me hyrje të vetme në kohën që dëshirojnë të udhëtojnë.

Diplomatët e BE-së të cilët folën me kusht anonimiteti thanë se besonin se ishte një përpjekje për të detyruar qeveritë evropiane dhe bllokun të ri-hapnin ambasadat në Damask, pasi ushtria siriane, e mbështetur nga forcat ruse dhe iraniane, rifiton kontrollin e shumicës së Vendi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...