SDF i Sirisë: Aleanca anti-IS e mbështetur nga SHBA - Bota Sot
SDF i Sirisë: Aleanca anti-IS e mbështetur nga SHBA

Bota

SDF i Sirisë: Aleanca anti-IS e mbështetur nga SHBA

Nga: A.Sh Më: 25 janar 2019 Në ora: 11:27
Aleanca kundër IS

Forcat Demokratike të Sirisë, një aleancë e luftëtarëve kurdë dhe arabë, kanë udhëhequr luftën kundër grupit të Shtetit Islamik (IS) në Siri, krahas koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Të mërkurën, ata çliruan fshatin e fundit të mbajtur nga IS në Sirinë lindore, duke kufizuar kalifatin e saj,  sipas monitorimit të luftës të Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Një ditë më pas një komandant i lartë SDF tha se IS "kalifati" do të mposhtet brenda një muaji.

- Aleanca e dominuar nga kurdët -

SDF u formua në tetor 2015 me iniciativën e Njësive Mbrojtëse të Popullit Kurd (YPG), dhe përfshiu grupet rebelë sirianë të cilët i kishin ndihmuar ata të luftonin IS.

Rreth 25,000 prej 30,000 luftëtarëve të aleancës janë kurdë, pjesa tjetër janë myslimanë arabë dhe të krishterë, si dhe njësi turkmene.

Të gjithë sirianët, anëtarët e SDF vijnë nga popullata të pranishme në rajonet veriore të vendit të cilat kanë rënë nën kontrollin e regjimit të Damaskut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat