Protestuesit jelekëverdhët përsëri në rrugë të Francës - Bota Sot
Protestuesit jelekëverdhët përsëri në rrugë të Francës

Bota

Protestuesit jelekëverdhët përsëri në rrugë të Francës

Më: 26 janar 2019 Në ora: 15:18
Foto Ilustrim

Jelekëverdhët të Francës goditën edhe një herë të shtunën, duke bërë presion mbi Presidentin Emmanuel Macron, edhe pse ndarjet e brendshme dhe zhgënjimi për protestën e dhunës e dëmtojnë të ardhmen e lëvizjes, shkruan “France24“, përcjellë “Bota sot“ .

Protesta të shumëfishta po mbahen rreth Parisit dhe qyteteve të tjera, fundjavën e 11-të të drejtpërdrejtë të veprimit të nxitur nga politikat e Macron-it që shihet si favorizimi i të pasurve.

Macron ka hedhur ca mbështetje për lëvizjen duke marrë një rol aktiv në ditët e fundit në një debat kombëtar në qytete anembanë Francës, nisur për të adresuar shqetësimet e protestuesve.

Një turmë e vogël protestuesish protestuan në mënyrë paqësore të shtunën në mëngjes poshtë Champs-Elysees, vendi i trazirave të fundit. Dy grupe të tjera planifikojnë ngjarje në mbrëmje nëpër qytet, në Place de la Republique në Parisin lindor.

Franca shpërndau rreth 80,000 policë të shtunën kundër dhunës së protestës. Rreth të njëjtit numër protestuesish dolën në rrugë dy fundjavat e fundit.

'Ne jemi harruar'  tha protestuesja Mervyn Ramsamy, një punonjëse e spitalit nga veriu i Parisit duke u ankuar për mbylljet e kohëve të fundit të reparteve të lindjes dhe shërbimeve të tjera mjekësore në zonat tashmë të luftuara. "Ne nuk do të heqim dorë”, ka thënë ajo.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat