Dhjetë të vrarë në përleshje me forcat meksikane të vetë-mbrojtjes - Bota Sot
Dhjetë të vrarë në përleshje me forcat meksikane të vetë-mbrojtjes

Bota

Dhjetë të vrarë në përleshje me forcat meksikane të vetë-mbrojtjes

Më: 28 janar 2019 Në ora: 11:52
Foto Ilustrim

Dhjetë anëtarë të grupeve rivale të vetë-mbrojtjes u vranë në një betejë me armë në shtetin meksikan të Guerrero, tha një zyrtar lokal i sigurisë të dielën vonë.

Guerrero, i vendosur në bregun jugor të Paqësorit të Meksikës, është një nga rajonet më të dhunshme të vendit, ku grupet e huaja të kriminelëve që i përkasin karteleve të mundura por dikur të fuqishme të drogës luftojnë për të kontrolluar rrugët e trafikut të drogës fitimprurëse.

Në përgjigje, grupe vëzhguese civile të armatosura kanë dalë në një përpjekje për të ruajtur paqen, shkruan Reuters, raporton Bota Sot.

"Anëtarët e dy grupeve të grupeve të armatosura civile që e quajnë veten policia e komunitetit (vetë-mbrojtjes) hasën në një betejë të armatosur të dielën", tha Roberto Alvarez, kreu rajonal i sigurisë.

Pas përleshjes policia e shtetit gjeti "dy automjete që treguan ndikime të shumta plumbash dhe brenda tyre trupa të pajetë të dhjetë njerëzve", tha Alvarez.

Deklarata nuk tha se sa njerëz u gjetën në secilin automjet, ose cilat grupe viktimave i përkisnin.

Dhuna e drogës ka rezultuar në rreth 200,000 vdekje në Meksikë që nga dhjetori 2006, sipas shifrave zyrtare.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...