Ja cili është vendi më i sigurtë në botë për të jetuar - Bota Sot
Ja cili është vendi më i sigurtë në botë për të jetuar

Bota

Ja cili është vendi më i sigurtë në botë për të jetuar

Më: 31 janar 2019 Në ora: 00:00
Islanda

Islanda është vendi më i sigurt në botë, ndërsa Filipinet janë më të rrezikshmet, sipas një studimi të ri.

Revista “Global Finance” konsideron luftën dhe paqen, normat e krimit dhe rrezikun e fatkeqësive natyrore në përpunimin e Rezultatit të Indeksit të Sigurisë për secilin komb.

Islanda u radhit në krye për shkak të shkallës së vogël të krimit, me më pak se 400,000 banorë – dhe megjithëse ishulli përmban vullkane aktive – ekziston një rrezik i ulët për jetën.

ShBA ishte një nga përjashtimet e rregullave për vendet e zhvilluara ekonomikisht – duke e zënë vendin e 65-të – në pjesën më të madhe për shkak të shkallës së vrasjes së saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...