Franca propozon ndryshime në rregullat e konkurrencës brenda BE-së - Bota Sot
Franca propozon ndryshime në rregullat e konkurrencës brenda BE-së

Bota

Franca propozon ndryshime në rregullat e konkurrencës brenda BE-së

Më: 6 shkurt 2019 Në ora: 07:15
SIEMENS & ALSTOM

Franca do të bëjë propozime në muajt e ardhshëm për të përmirësuar rregullat e konkurrencës të Bashkimit Evropian, tha një zyrtar i Ministrisë së Financave të martën, përpara një refuzimi të pritur të një bashkimi të Alstom dhe Siemens.

Qeveritë franceze dhe gjermane, vendet më të fuqishme anëtare të BE-së, kanë lobuar shumë për zbatuesit e konkurrencës së Evropës, për të miratuar bashkimin e bizneseve hekurudhore të Alstom dhe Siemens. Përpjekjet e tyre, megjithatë, ka të ngjarë të kenë qenë të kota, me që Komisioni Evropian pritet gjerësisht të vërë veton ndaj marrëveshjes të mërkurën.

Ndër propozimet më radikale që shqyrtohet nga Franca është t’u japë ministrave të BE një fjalim kur Komisioni gjykon një rast konkurrence, tha zyrtari i ministrisë. “Rregullat duhet të rishikohen për të lejuar që edhe nga Europa të dalin kompani të mëdha”, tha zyrtari në kushte anonimiteti.

“Aktualisht interesat e konsumatorëve kanë përparësi mbi të gjitha interesat e tjera të përgjithshme. Qëllimi është të dimë nëse interesat e tjerë gjithashtu mund të kenë përparësi”, shtoi ai.

Franca dhe Gjermania thonë se marrëveshja Alstom-Siemens për të krijuar një kampion hekurudhor evropian është i nevojshëm për të konkurruar më mirë në Evropë dhe jashtë saj me rivalët e mëdhenj kinezë, por njerëzit e njohur me rastin presin që Komisioni të vendosë kundër, pasi do të zvogëlonte zgjedhjen dhe konkurrencën për klientët e BE-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...