Mijëra haitianë protestojnë kundër korrupsionit, kërkojnë dorëheqjen e presidenit

Bota

Mijëra haitianë protestojnë kundër korrupsionit, kërkojnë dorëheqjen e presidenit

Më: 8 shkurt 2019 Në ora: 11:17
Foto Ilustrim

Të paktën dy vetë vdiqën dhe 14 policë u plagosën të enjten, tha policia, pasi mijëra haitianë protestuan kundër inflacionit të shfrenuar dhe duke kërkuar dorëheqjen e Presidentit Jovenel Moise në përvjetorin e dy të inaugurimit të tij, shkruan France24.

"Për dy vjet, Jovenel ka premtuar të zgjidh problemet tona, por unë nuk mund të ha më gënjeshtra", tha Josue Louis-Jeune protestues në kryeqytetin Port-au-Prince, duke rrahur një pjatë metalike me një lugë.

"Ky president nuk është asgjë më shumë se një gënjeshtar", tha ai. "Ai duhet të shkojë."

Ndërsa haitianët rrotullohen nga inflacioni prej 15 për qind gjatë dy viteve të fundit, një rënie e mprehtë në vlerën e gourds - monedhës kombëtare - kundrejt dollarit amerikan ka intensifikuar rritjet e çmimeve të përditëshme kryesisht të domosdoshme të importuara.

"Ne nuk mund ta trajtojmë më këtë rënie ekonomike: nuk kemi asnjë energji elektrike, nuk ka siguri dhe tani shitësit e miellit dhe bukës kanë vendosur të mbyllin dyert e tyre për shkak të inflacionit, kështu që ne kemi filluar trazirat e reja të urisë", tha Ulrich Louima, duke udhëhequr rrugën në protestë.

Në Port-au-Prince, disa automjete u dogjën nga protestuesit të cilët gjithashtu u përpoqën të vendosnin një stacion gazi në zjarr.

Pjesë e demonstratës u kthyen në dhunë, ndërsa disa protestues u përleshën me policinë, të cilët përdorën gaz lotsjellës dhe disa herë gjuajtën plumba në ajër për të shpërndar turmën.

Zëdhënësi i Policisë Kombëtare Gary Desrosiers tha se 14 oficerë të plagosur u lënduan kryesisht nga njerëzit që hedhin gurë.

Javën e kaluar, Gjykata e Lartë e Auditorëve publikoi një raport që thërriste më shumë se një duzinë ish-ministra dhe zyrtarë të lartë për menaxhimin e dobët ekonomik dhe shpërdorimin e mundshëm të fondeve të zhvillimit të huazuara në vend nga Venezuela që nga viti 2008.

Raporti gjithashtu emëroi një kompani që më pas u drejtua nga Moise si përfitues i fondeve nga një projekt ndërtimi rrugor që kurrë nuk kishte një kontratë të nënshkruar.

"Pasi që emri i tij citohet në raportin e gjykatës së auditimit, ai (Moise) duhet të përballet me drejtësinë, t'i tregojë njerëzve atë që ka ndodhur", tha aktivisti Pascale Solages, i cili është i përfshirë në një lëvizje që bën thirrje për transparencë rreth fondeve të Venezuelës.

Demonstruimet që kërkojnë fundin e korrupsionit në institucionet shtetërore vijnë në një tjetër përvjetor politik Haitian - diktatura Duvalier përfundoi më 7 shkurt 1986.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat