Zbulohet sekreti pse princi Charles mban gjithmonë një unazë në gishtin e vogël - Bota Sot
Zbulohet sekreti pse princi Charles mban gjithmonë një unazë në gishtin e vogël

Bota

Zbulohet sekreti pse princi Charles mban gjithmonë një unazë në gishtin e vogël

Më: 9 shkurt 2019 Në ora: 10:28
Foto

Por, kur vjen puna te mbretërorët, shumë pak njerëz flasin.

Gjithsesi, ajo që i ka bërë prej shumë kohësh njerëzit që të vrasin mendjen është unaza që Princi Charles mban gjithmonë në gishtin e vogël të dorës së majtë.

Së pari, nuk është unazë martese. Unaza e madhe prej ari është një unazë vule dhe vihet në gishtin e vogël të dorës së majtë të dikujt.

Sipas Bloomberg, të tilla unaza kanë qenë përdorur që në kohën e Dhiatës së Vjetër dhe reflektojnë statusin social të poseduesit.

Unaza të tilla janë përdorur prej kohësh nga zotërinj të ndryshëm për të treguar klasën shoqërore në të cilën ata bënin pjesë.

Në rastin konkret, nëse dikush kishte ndonjë dyshim se Charles nuk është në të vërtetë pjesë familjes mbretërore, unaza me vulën zyrtare të princit të Uellsit e vërtetonte.

Princi e ka vënë këtë unazë në vitet ’70 ndërsa edhe princeshë Diana kishte dikur një të tillë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...