Franca pajtohet me paktin 'strategjik' me Katarin

Bota

Franca pajtohet me paktin 'strategjik' me Katarin

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 14:18
Jean-Yves Le Drian, Abdulrahman Al-Thani

Katari dhe Franca nënshkruan një marrëveshje të hënën për të bashkëpunuar në çështjet e sigurisë dhe ekonomisë, në një shtytje ndaj shtetit të vogël të Gjirit, i cili ishte i mbyllur ende në një përçarje diplomatike me Arabinë Saudite dhe aleatët e saj.

Diplomati më i lartë i Katarit Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani u takua me homologun e tij francez Jean-Yves Le Drian në Doha për të nënshkruar marrëveshjen e "dialogut strategjik".

Marrëveshja shënoi një "fazë të re" për të dy vendet, tha Al-Thani gjatë një konference shtypi.

"Kjo platformë do të përfshijë bashkëpunimin në fusha të ndryshme midis dy vendeve, duke përfshirë sigurinë e mbrojtjes, sigurinë rajonale si dhe energjinë, ekonominë dhe kulturën", shtoi ai.

Le Drian tha se marrëveshja "detyron" Parisin dhe Dohën të kenë takime të rregullta.

Katari javën e kaluar mori ofrimin e parë të 36 avionëve luftarakë Rafale të ndërtuar në Francë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat