Kërcënoi me vdekje ministrat, dënohet me tetë vite burg - Bota Sot
Kërcënoi me vdekje ministrat, dënohet me tetë vite burg

Bota

Kërcënoi me vdekje ministrat, dënohet me tetë vite burg

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 23:02
Stokholm

Një suedez u dënua sot me tetë vite burg pas kërcënimeve me vdekje të disa ministrave të shtetit skandinav dhe dërgimit të një letre me përmbajtje pluhuri të dyshimtë në adresë të një kompanie britanike.

Gjatë verës së 2017 burri kishte dërguar në adresë të shtëpisë së tyre një zarf që përmbante pluhur të bardhë dhe kërcënime ndaj 21 anëtarëve të qeverisë suedeze, përfshirë kryeministrin Stefan Löfven, të zgjedhurve lokalë dhe personaliteteve nga bota e kulturës, shkruan ATSH.

“Megjithëse pluhuri rezultoi i parrezikshëm, agresori kërkonte të përhapte frikë dhe të ushtronte presion ndaj shoqërisë, që përbën një rrethanë rënduese”, vlerësoi Gjykata e Apelit të Stokholmit në vendimin e dhënë për dënimin me burg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...