Groenlanda përfiton nga ndryshimet klimatike - Bota Sot
Groenlanda përfiton nga ndryshimet klimatike

Bota

Groenlanda përfiton nga ndryshimet klimatike

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 23:56
Groenlanda

Groenlanda mund të fillojë të eksportojë rërë falë ngrohjes globale.

Ngrohja globale ka bërë që të shkrihen një pjesë e akullnajave, ndërsa nga kjo shkrirje, pretendon të përfitojë ishulli më i madh në botë Groenlanda, pas derdhjeve të mëdha të llumit në det.

Studimi për mundësinë e përfitimit është nga një ekip shkencëtarësh nga Danimarka dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Rëra mund t'i japë Groenlandës përfitime gjatë ndryshimeve klimatike”, shkruajnë ekspertët e Danimarkës dhe Shtetet e Bashkuara në revistën “Nature Sustainability”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...