Vatikani përjashton nga radhët e priftërinjve katolikë, ish-kardinalin amerikan - Bota Sot
Vatikani përjashton nga radhët e priftërinjve katolikë, ish-kardinalin amerikan

Bota

Vatikani përjashton nga radhët e priftërinjve katolikë, ish-kardinalin amerikan

Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 15:41
Foto

Në korrik të vitit të kaluar, Ati i Shenjtë pranoi dorëheqjen e tij nga Kolegji i Kardinalëve, pas akuzave se kishte abuzuar seksualisht me seminaristë të mitur dhe të rritur, gjatë një periudhe prej disa dekadash.

Vatikani tha në një deklaratë se në janar 2019 e kishte gjetur ish-kardinalin McCarrick fajtor për shkeljen e Urdhrit të Gjashtë të Biblës dhe mëkate me të mitur dhe të rritur.

McCarrick e apeloi vendimin që e përjashtonte atë nga priftërimi, por ai u mbajt në fuqi dhe ish-kardinali u njoftua të premten.

Vatikani njoftoi se vendimi ishte përfundimtar dhe se nuk do të pranojë asnjë apel tjetër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...