Kardinalët kërkojnë dhënien fund të 'agjendës homoseksuale' - Bota Sot
Kardinalët kërkojnë dhënien fund të 'agjendës homoseksuale'

Bota

Kardinalët kërkojnë dhënien fund të 'agjendës homoseksuale'

Më: 20 shkurt 2019 Në ora: 16:36
Papa Franqesku

Dy kardinalë të Kishës Katolike kanë bërë thirrje për ti dhënë fund "plagës së agjendës homoseksuale". Ata i bënë thirrje peshkopëve ti japin fund bashkëpunimit të tyre dhe heshtjes mbi rastet e abuzimeve seksuale.

Në një letër të hapur, kardinalët Burke dhe Brandmüller u shprehën se Kisha ka fajësuar padrejtësisht se është kleri shkaku kryesor i këtyre skandaleve.

Ata thonë se rastet përfshijnë priftërinjtë që "janë larguar nga e vërteta e Ungjillit".

Gjithashtu kardinalët kritikuan hapur Ramën.

Histori të abuzimeve seksuale me të mitur janë shfaqur anembanë botës dhe Kisha është akuzuar për mbulimin e ngjarjeve të kryera nga priftërinjtë.

Letra e kardinalëve vjen në prag të një samiti të jashtëzakonshëm të peshkopëve në Romë të thirrur nga Papa Françesku si një përpjekje për ti dhënë një zgjidhje skandaleve që lëkundën Kishën Katolike.

“Plaga e agjendës homoseksuale është përhapur brenda Kishës, promovuar nga rrjetet e organizuara dhe e mbrojtur nga klima e bashkëpunimit dhe një komplot heshtjeje,”-thanë ata. “Për abuzimin seksual fajësohen klerët. Por faji i klerit nuk qëndron në abuzimin e pushtetit, por në largimin nga e vërteta e Ungjillit.”

Në hierarkinë katolike, kardinalët janë të dytët në rëndësi, pas Papës, dhe aktualisht ka 223 kardinalë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...