Italia konfirmon se vajza e diplomatit të zhdukur koreano-verior është kthyer në shtëpi - Bota Sot
Italia konfirmon se vajza e diplomatit të zhdukur koreano-verior është kthyer në shtëpi

Bota

Italia konfirmon se vajza e diplomatit të zhdukur koreano-verior është kthyer në shtëpi

Më: 21 shkurt 2019 Në ora: 08:43
Ilustrim

Koreja e Veriut e informoi Italinë vitin e kaluar se vajza e ambasadorit të saj në detyrë, kishte kërkuar të kthehej në shtëpi, pasi babai i saj u largua nga posti në Romë, tha të mërkurën ministria e jashtme italiane.

Diplomati i Koresë së Veriut, Jo Song Gil dhe gruaja e tij, u zhdukën në nëntor dhe një gazetë e Koresë së Jugut ka raportuar se ata kanë aplikuar për azil në një vend të paspecifikuar perëndimor.

Thae Yong Ho, një ish-zëvendës ambasador i Koresë së Veriut në Britani, i cili u largua nga Koreja e Jugut më 2016-ën, tha të martën se Gil nuk mundi ta merrte me vete vajzën e tij, kur ai u arratis. Duke përmendur kontaktet e tij në Korenë e Veriut, Thae tha se ajo ishte kthyer menjëherë në Phenian.

Në një postim me nota zemërimi në Facebook, Manlio Di Stefano, nënsekretar në Ministrinë e Jashtme italiane, kërkoi informacion rreth zhdukjes së vajzës, duke thënë: “Ata që janë përgjegjës për këtë, do të paguajnë”.

Pak kohë më pas, ministria e tij nxori një deklaratë duke thënë se ata ishin njoftuar nga Koreja e Veriut më 5 dhjetor se Jo dhe gruaja e tij ishin larguar nga ambasada më 10 nëntor dhe se vajza e tyre ishte riatdhesuar më 14 nëntor.

Ajo tha se vajza kishte kërkuar të kthehej te gjyshërit e saj dhe ishte shoqëruar nga stafi femra nga ambasada e Koresë së Veriut. “Farnesina (Ministria e Jashtme) nuk ka ndonjë informacion të mëtejshëm në lidhje me këtë çështje”, u tha në deklaratë.

Di Stefano, një anëtar i Lëvizjes 5-Yjet në koalicionin qeverisës të Romës, tha se vajza e paidentifikuar ishte 17 vjeç dhe Italia duhet ta kishte mbrojtur atë. “Tani ajo rrezikon të torturohet nga një nga regjimet më të këqija në botë”, shkroi ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...