OKB-ja lejon delegacionin e Koresë së Veriut të udhëtojë në Vietnam - Bota Sot
OKB-ja lejon delegacionin e Koresë së Veriut të udhëtojë në Vietnam

Bota

OKB-ja lejon delegacionin e Koresë së Veriut të udhëtojë në Vietnam

Më: 21 shkurt 2019 Në ora: 08:49
Presidenti amerikan Doland Trump dhe udhëheqësi i Koresë Veriore, Kim Jon Un, gjatë takimit në Singapor, qershor 2018

Një komitet i Këshillit të Sigurimit të OKB-së ka rënë dakord të lejojë anëtarët e delegacionit të Koresë së Veriut, që janë subjekt i sanksioneve të OKB-së, të udhëtojnë në Vietnam për samitin midis Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, dhe udhëheqësit të Koresë Veriore, Kim Jong Un.

Presidenti amerikan ka konfirmuar se do të mbajë një samit të dytë me liderin e Koresë Veriore, Kim Jong un më 27-28 të këtij muaji në Vietnam.

Kërkesa për lejimin e udhëtimit të zyrtarëve të lartë të Koresë së Veriut ishte bërë nga Vietnami.

Sanksionet e OKB-së ndalojnë qeveritë që të japin viza për zyrtarët e Koresë së Veriut.

Një leje e tillë iu dha edhe Singaporit në qershor të 2018-s, kur u mbajt samiti i parë ndërmjet presidentit Trump dhe Kim Jong Un-it.

Pas këtij samiti mbeti i paqartë niveli i angazhimit të Koresë për të punuar drejt denekluarizimit të plotë përderisa presidenti Trump deklaroi se kishte përfunduar kërcënimi bërthamor që paraqiste Korea e Veriu

Megjithatë Pheniani ende nuk ka ndërmarrë hapa konkret në këtë drejtim.

Nikoqiri i ardhshëm i samitit, Vietnami, i cili ka marrëdhënie të mira me Phenianin, gjithashtu ka zhvilluar lidhje të mira me Uashingtonin, pavarësisht konfliktit që zgjati disa dekada gjatë të Luftës së Ftohtë.

Gjatë këtij konflikti, Shtetet e Bashkuara mbështetën Vietnamin e Jugut kundër Veriut.

Vietnami u ribashkua në vitin 1975, pasi trupat komuniste nga veriu pushtuan kryeqytetin jugor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...