SHBA dhe Kina përshkruajnë skicat e marrëveshjes për t'i dhënë fund luftës tregtare - Bota Sot
SHBA dhe Kina përshkruajnë skicat e marrëveshjes për t'i dhënë fund luftës tregtare

Bota

SHBA dhe Kina përshkruajnë skicat e marrëveshjes për t'i dhënë fund luftës tregtare

Më: 21 shkurt 2019 Në ora: 08:54
Foto

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë filluar të përshkruajnë angazhimet në parim për çështjet më të rrepta në mosmarrëveshjen e tyre tregtare, duke shënuar progresin më të rëndësishëm drejt përfundimit të një lufte tregtare shtatë mujore, sipas burimeve të njohura me negociatat.

Dy ekonomitë më të mëdha në botë kanë qëlluar me qindra miliardë dollarë mallra, duke ngadalësuar rritjen ekonomike globale, duke zvarritur zinxhirët e furnizimit dhe duke ndërprerë prodhimin, shkruan Reuters.

Ndërsa zyrtarët mbajnë bisedime të nivelit të lartë të enjten dhe të premten në Uashington, ato mbeten larg nga kërkesat e administratës së SHBA, Donald Trump për ndryshimet strukturore në ekonominë e Kinës.

Por skica e përgjithshme e asaj që mund të bëjë një marrëveshje po fillon të dalë nga bisedimet, thanë burimet, pasi të dy palët nxitën një marrëveshje deri më 1 mars. Kjo shënon fundin e një armëpushimi 90-ditor që Trump dhe Presidenti kinez Xi Jinping pranoi kur u takuan në Argjentinë në fund të vitit të kaluar.

Negociatorët po hartojnë gjashtë memorandume mirëkuptimi për çështjet strukturore: transferimi i dhunshëm i teknologjisë dhe vjedhja kibernetike, të drejtat e pronësisë intelektuale, shërbimet, monedha, bujqësia dhe barrierat jotarifore në tregti, sipas dy burimeve të njohura me ecurinë e bisedimeve.

Në takimet midis zyrtarëve amerikanë dhe zyrtarëve kinezë javën e kaluar në Pekin, të dy palët tregtonin tekste dhe punonin për të përshkruar detyrimet në letër, sipas një prej burimeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...