Izraeli godet militantët në Rripin e Gazës në shenjë hakmarrje për sulmin në Tel Aviv - Bota Sot
Izraeli godet militantët në Rripin e Gazës në shenjë hakmarrje për sulmin në Tel Aviv

Bota

Izraeli godet militantët në Rripin e Gazës në shenjë hakmarrje për sulmin në Tel Aviv

Më: 15 mars 2019 Në ora: 11:16
Foto

Avionët luftarakë të Izraelit të premten goditën rreth 100 objektiva të Hamasit në Rripin e Gazës në përgjigje të një sulmi të rrallë raketash në metropolin izraelit të Tel Avivit. Zjarri i raketave vazhdoi gjatë gjithë mëngjesit, duke vendosur fazën për hakmarrje të mëtejshme të mundshme, shkruan Time, përcjellë “Bota Sot”

Ushtria tha se objektivat e saj kishin përfshirë një kompleks zyre në qytetin e Gazës që përdorte për të planifikuar dhe drejtuar aktivitetet militante të Hamasit, një kompleks nëntokësor që shërbeu si vendi kryesor i prodhimit të raketave të Hamasit dhe një qendër e përdorur për zhvillimin e Hamas-it. Nuk pati raportime për viktima.

Sulmi i natës së vonë në Tel Aviv, kryeqytetin komercial dhe kulturor të populluar të Izraelit, shënoi një përshkallëzim dramatik në luftime. Ishte hera e parë që qyteti ishte në shënjestër që nga një luftë e vitit 2014 midis Izraelit dhe militantëve të Gazës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...