Inteligjenca e SHBA-së arrin marrëveshje me Ukrainën për të penguar agresionin e armatosur të Rusisë - Bota Sot
Inteligjenca e SHBA-së arrin marrëveshje me Ukrainën për të penguar agresionin e armatosur të Rusisë

Bota

Inteligjenca e SHBA-së arrin marrëveshje me Ukrainën për të penguar agresionin e armatosur të Rusisë

Më: 15 mars 2019 Në ora: 19:36
Foto

Kjo ishte marrëveshja kryesore që palët arritën gjatë vizitës në Shtetet e Bashkuara të Vasyl Burba, shef i Inteligjencës ushtarake të Ukrainës.

Zyrtari ukrainas u takua dhe negocioi me Robert Ashley, Shefin e Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes të SHBA, udhëheqësit e CIA-s dhe zyrtarët e komunitetit të zbulimit të SHBA.

Burba deklaroi se Rusia ka vepruar në mënyrë agresive, në mënyrë provokative, duke synuar të destabilizojë situatën në Detin Azov dhe Detin e Zi.

Gjatë vizitës së tij në SHA u arrit një numër marrëveshjesh, të cilat përcaktonin se pala amerikane do të ndihmonte Ukrainën në rritjen e aftësive të Departamentit të Inteligjencës dhe Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Kjo në mënyrë që të mund të kundërvepronte agresionin rus në mënyrë më efektive

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...