Australia solidarizohet me Zelandën e Re, ndezin qirinj për viktimat e sulmit terrorist në xhami - Bota Sot
Australia solidarizohet me Zelandën e Re, ndezin qirinj për viktimat e sulmit terrorist në xhami

Bota

Australia solidarizohet me Zelandën e Re, ndezin qirinj për viktimat e sulmit terrorist në xhami

Më: 17 mars 2019 Në ora: 00:59
Pamje nga vendi i ngjarjes

Mijëra australianë kanë kaluar natën e së shtunës duke u lutur për viktimat e sulmit terrorist në dy xhamit në Zelandë të Re.

Në shenjë nderimi për viktimat dhe familjet e tyre, ata ndezën qirinj në Melburn, shkruan Daily Mail.

Ndërsa, shtëpia e Operës së Sidneit u formua një imazh qe ka kuptimin paqe, për popullin e Zelandës.

Edhe Stacioni ikonik i Melburnit ‘Flinders’ ndriqua me ngjyrat e flamurit të Zelandës së re në shenjë solidariteti.

Qytetarët anembanë Australisë u bënë bashkë për të respektuar viktimat e sulmeve të Christchurc, poashtu u bë namaz.

Image
Image
Image
Image

Brenton Tarrant, 28- vjeçar nga Australia dje bëri masakër në dy xhami në Zelandë, ku 50 mysliman vdiqën.

Ky sulm tronditi gjithë vendet e botës duke e cilësuar si një nga sulmet më të rënda ndonjëherë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...