10 vjet burg për ata që shpërndajnë videot e masakrës në Zelandë të Re - Bota Sot
10 vjet burg për ata që shpërndajnë videot e masakrës në Zelandë të Re

Bota

10 vjet burg për ata që shpërndajnë videot e masakrës në Zelandë të Re

Më: 19 mars 2019 Në ora: 12:45
Foto

Policia e Zelandës së Re po paralajmëron qytetarët se ata do të përballen me 10 vite burg, për shpërndarjen e sulmit në xhami, dhe një numër i madh i ëebsites janë bllokuar për shkak që nuk e kanë censuruar videon e sulmuesit në internet.

Pamjet e videos së terroristit Brenton Tarrant, duke sulmuar xhaminë të premten, që la 49 të vdekur, është fshirë nga Facebooku, menjëherë pas masakrës.

Me pamje të cilat përfitonin pronarët e platformave të ndryshme, autoritetet tashmë kanë ndaluar një 18 vjeçar për shpërndarjen e videos, dhe për postimin e komenteve të papërshtatshme para sulmit.

Adoleshenti mund të dënohet me 10 vjet burgim, nën ligjet strikte të Zelandës së Re.

Policia ndërkohë ka lansuar kërcënime për këdo që e shpërndan këtë video me të tjerët.

“Mos e shkarko. Mos e shpërndaj. Nëse gjendesh se ke një kopje të videos ose e ke shpërndarë atë, do të përballesh me gjobë dhe potencialisht me burg”, thuhet ne deklaratën e policisë lokale, transmeton Gazeta Express.

Nën ligjet e tanishme të Zelandës së Re, kompanitë e mediave sociale mund të gjobiten me 173.000 dollarë amerikan, për shpërndarjen e videove ose ndonjë përmbajtje tjetër që lidhet me sulmin. Madje edhe Shërbimi Shpërndarës i Internetit në Zelandë të Re, nxitoi që të ndalojë dhe të fshijë të gjitha ëeb faqet që shpërndajnë materiale të sulmit ose dicka që lidhet me sulmin, raporton RT.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...