Tusk: BE ishte e bashkuar për Brexit - Bota Sot
Tusk: BE ishte e bashkuar për Brexit

Bota

Tusk: BE ishte e bashkuar për Brexit

Më: 19 mars 2019 Në ora: 16:46
Donald Tusk dhe Leo Varadar

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk tha sot se kryeministrit të Irlandës Leo Varadar në Dablin i tha se Bashkimi Evropian ishte i bashkuar për Brexit dhe të përgatitet, nëse do të jetë e nevojshme, në rast se Britania braktis BE pa një marrëveshje.

"Takimi për të mbështetur më shumë unitet në lidhje me Brexit, flet për zhvillimet e fundit dhe situatën e pasigurt politike në Londër, si dhe gatishmërinë për një Brexit pa marrëveshje", shkruan Tusk në llogarinë e tij të Twitter.

Ndryshe, kryeministrja britanike Theresa May tha se do të dërgojë një letër për Tusk, sot ose nesër, në të cilën do të kërkojë shtyrjen e Brexit.

Ekipi i ministrave të May bisedoi për Brexit sot për 90 minuta, ndër të tjera, lidhur me pasojat e një deklarate nga kryetari i parlamentit të hënën, se May nuk mund të vë në votim marrëveshjen në Brexit për herë të tretë nëse nuk ndryshohet rrënjësisht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...