SHBA-ja vendos sanksione të reja ndaj Iranit - Bota Sot
SHBA-ja vendos sanksione të reja ndaj Iranit

Bota

SHBA-ja vendos sanksione të reja ndaj Iranit

Më: 22 mars 2019 Në ora: 16:14
Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo dhe ai i Thesarit, Steven Mnuchin

Në një deklaratë më 22 mars, Departamenti Amerikan i Shtetit tha se 14 individë dhe 17 subjektet e shënjestruara janë të lidhur me Organizatën e Iranit për Mbrojtje Inovacion dhe Kërkim.

Deklarata thotë se grupi është i njohur përmes akronimit persian SPND dhe është "themeluar nga Mohsen Fakhrizadeh, kreu i programit të fundit të armëve bërthamore të regjimit iranian".

Administrata e presidentit, Donald Trump, "vazhdon të mbajë përgjegjës regjimin iranian për aktivitete që kërcënojnë stabilitetin e rajonit dhe dëmtojnë popullin iranian", thuhet në deklaratë.

Deklarata vjen në kohën kur sekretari i shtetit, Mike Pompeo, është në Bejrut duke paralajmëruar zyrtarët libanezë për të frenuar ndikimin e lëvizjes Hezbollah të mbështetur nga Irani.

Pompeo tha se Hezbollahu është një organizatë terroriste dhe nuk duhet të lejohen të vendosë politika apo të përdorin pushtetin pavarësisht pranisë në parlamentin dhe qeverinë e Libanit.

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vendosë sanksione ndaj Iranit për shkak të testit të tij të fundit të raketave dhe nisjen e dy satelitëve, duke thënë se ato shkelin rezolutat e OKB-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...