Ja sa shpenzojnë shtetet në inovacion - Bota Sot
Ja sa shpenzojnë shtetet në inovacion

Bota

Ja sa shpenzojnë shtetet në inovacion

Më: 23 mars 2019 Në ora: 09:37
Ilustrim

Inovacioni mund të jetë një avantazh për ekonominë e një vendi, edhe pse në shumë raste për të korrur frytet e saj duhet të pritet gjatë në kohë.

“Howmuch”, bazuar në të dhënat e Institutit të Statistikave të UNESCO-s dhe përmes teorisë ekonomike të “purchasing-power parity”, ka publikuar shtetet të cilat investojnë më shumë për kërkime dhe zhvillim.

Ndonëse Kosova nuk është e paraqitur në këtë hartë, sipas këtyre të dhënave, Shqipëria ka investuar 37 milionë dollarë. Më pak kanë investuar vetëm 15 vende të tjera përfshirë edhe Malin e Zi.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kryesojnë listën për investime të tilla.

Ata kanë shpenzuar në inovacion 476.5 miliardë dollarë, ndërsa pas tyre vjen Kina dhe Japonia.

Më poshtë, grafika e të gjitha vendeve dhe buxhetit të ndarë për kërkime dhe zhvillim.

10 shtetet që shpenzojnë më shumë për kërkime dhe zhvillim:

1. SHBA - 476.5 miliardë dollarë

2. Kina - 370.6 miliardë dollarë

3. Japonia -170.5 miliardë dollarë

4. Gjermania - 109.8 miliardë dollarë

5. Koreja e Jugut - 73.2 miliardë dollarë

6. Franca - 60.8 miliardë dollarë

7. India - 48.1 miliardë dollarë

8. Mbretëria e Bashkuar - 44.2 miliardë dollarë

9. Brazil - 42.1 miliardë dollarë

10. Rusia - 39.8 miliardë dollarë.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...