Kërcënohet me jetë kryeministrja e Zelandës së Re - Bota Sot
Kërcënohet me jetë kryeministrja e Zelandës së Re

Bota

Kërcënohet me jetë kryeministrja e Zelandës së Re

Më: 23 mars 2019 Në ora: 11:40
Kërcënohet me jetë kryeministrja e Zelandës së Re

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ka pranuar mesazhe kërcënuese në rrjetet sociale.

Një imazh i një arme ju dërguar asaj dy ditë më parë me titullin, ‘ ju e keni radhën’.

Ato llogari të twitterit që dërguan imazhe të tilla, u mbyllën.

Pasi, të njëjtat ishin ngarkuar me fjalime të urrejtjes supremaciste anti-islamike, anti të bardhëve.

Një javë më parë, të paktën 50 myslimanë u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën kur një terrorist, i identifikuar si Brenton Tarrant (28), i lindur në Australi, hyri në xhamitë Al Noor dhe Linwood në Christchurch të Zelandës së Re dhe qëlloi mbi adhuruesit, duke përfshirë katër fëmijë më të vegjël se 18 vjeç.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...