Izraeli mobilizoet pas sulmit të raketës në Gaza - Bota Sot
Izraeli mobilizoet pas sulmit të raketës në Gaza

Bota

Izraeli mobilizoet pas sulmit të raketës në Gaza

Më: 25 mars 2019 Në ora: 11:19
Foto

Një raketë në mëngjesin e sotëm të lëshuar nga Rripin e Gazës që shkatërroi një shtëpi në Izraelin qendror të hënën, duke plagosur shtatë vetë dhe duke bërë që kryeministri Benjamin Netanjahu të shkurtojë një udhëtim në Uashington. Ushtria shpejt mobilizoi trupat dhe rezervat, duke vendosur fazën për një shpërthim të mundshëm të madh pak përpara zgjedhjeve të ardhshme të Izraelit, shkruan AP.

Raketa shkatërroi një shtëpi banimi në komunitetin bujqësor të Mishmeret, në veri të qytetit të Kfar Saba, duke plagosur gjashtë anëtarë të një familjeje. Ekipi i shpëtimit i Magen David Adom tha se trajtoi shtatë njerëz në përgjithësi, duke përfshirë dy gra që ishin të plagosur mesatarisht. Të tjerët, duke përfshirë dy fëmijë, kishin plagë të vogla.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat