Koreja e Veriut dëshiron sërish bisedime me ShBA, por me një kusht - Bota Sot
Koreja e Veriut dëshiron sërish bisedime me ShBA, por me një kusht

Bota

Koreja e Veriut dëshiron sërish bisedime me ShBA, por me një kusht

Më: 13 prill 2019 Në ora: 08:27
Donald Trump dhe Kim Jong Un

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka thënë se do të marrë pjesë në një samit të tretë me presidentin Donald Trump, por vetëm nëse SHBA-ja mban "qëndrimin e duhur".

Mediat shtetërore të Koresë së Veriut raportuan komentet e udhëheqësit Kim të shtunën.

Në një fjalim, ai i kërkoi presidentit Trump të vazhdonte një marrëveshje që ishte e drejtë dhe reciprokisht e pranueshme për të dy kombet.

Të dy udhëheqësit u takuan për herë të parë në Singapor vitin e kaluar. Megjithatë, një samit i dytë në Hanoi në shkurt u prish për hapat e denuklearizimit.

Presidenti Trump tha se zyrtarët e Koresë së Veriut kishin kërkuar që sanksionet ekonomike të hiqen në këmbim të çaktivizimit të një vendi të madh bërthamor, duke e provokuar atë të largohej.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...