Digjet e gjallë pasi raportoi në polici se u ngacmua seksualisht nga drejtori - Bota Sot
Digjet e gjallë pasi raportoi në polici se u ngacmua seksualisht nga drejtori

Bota

Digjet e gjallë pasi raportoi në polici se u ngacmua seksualisht nga drejtori

Më: 18 prill 2019 Në ora: 11:59
Foto ilustrim

Nusrat Jahan Rafi, u lye me vajguri dhe u dogj e gjallë në shkollën e saj në Bangladesh. Krejt kjo, vetëm pse raportoi në polici se drejtoi i shkollës së saj e ngacmoi seksualisht.

Ky raportim i kushtoi me jetë vajzës 19 vjeçare nga Feni.

Siç raporton BBC, ky akt ngriti vëmendjen tek të tjerët se sa të dobëta janë në Bangladesh viktimat e ngacmimeve seksuale dhe sa pak të drejta kanë.

Ajo kishte raportuar se më 27 mars të këtij viti, drejtori e kishte thirrur në zyrën e tij dhe me të shkuar ajo, ai kishte filluar ta prekte në pjesë të ndryshme të trupit.

Në polici kishte shkuar me ndihmën e familjes së saj, ditën kur ndodhi abuzimi.

Në Bangladesh, aq më pak në qyteza të vogla siç kishte jetuar Nusrat, raportimi i ngacmimeve seksuale sjell pasoja.

Viktimat shpesh përballen me paragjykime, edhe pse ngacmimet janë në numër të konsiderueshëm.

Më 27 mars kur kishte shkuar në polici, drejtori i shkollës u arrestua, por, gjërat u përkeqësuan për Nusratin.

BBC raporton se një grup studentësh e politikanë vendas, disa prej tyre që njihnin edhe drejtorin, u mblodhën në rrugë për të kërkuar lirimin e tij. Ata fajësonin Nusratin.

Familja thotë se shqetësoheshin për sigurinë e saj dhe disa ditë nuk shkoi në shkollë.

Por më 6 prill, ditën kur vendosi t’i kthehej prapë shkollës, ndodhi më e keqja.

Me të mbërritur në klasë, dikush dyshohet se e thirri Nysretin në katin më të lartë të shkollës, atje ku po e priste vdekja.

Disa persona, që tashmë janë arrestuar, të veshur me burka, e kishin rrethuar dhe i kishin kërkuar ta tërheqë çështjen e raportuar kundër drejtorit.

Ajo, me fjalë, kishte refuzuar dhe ishte vetëmbrojtur, por grupi i hodhi në trup vajguri dhe i vunë flakën.

Shefi i Policisë për Hetime, Banaj Kumar Majumder, thotë se vrasësit e kishin planifikuar që kjo vrasje të dukej si vetëvrasje, por qe e kotë, pasi dikush kishte raportuar më herët për rastin dhe vajza, e cila thuajse ishte djegur e tëra, u shpëtua për pak minuta.

Ajo arriti të japë një deklaratë të shkurtër pak minuta para vdekjes tragjike.

Në spital, kishte mbërritur me 80% të trupit të saj të djegur.

Në pamundësi për t’u trajtuar aty, u dërgua në Dhaka, por në ambulancë ajo kishte ndërruar jetë, pasi s’arriti t’u mbijetojë plagëve.

BBC në Bangladesh raporton se pas vdekjes së saj mijëra njerëz u mblodhën në qytetin Feni për funeral.

Deri tani, 15 persona janë arrestuar. 7 prej tyre dyshohet t’i kenë vënë flakën. Mes tyre. studentë që mbështetnin drejtorin. Drejtori ndërkohë vazhdon të mbetet në paraburgim.

Kryeministri Sheik Hasina ka takuar familjarët e viktimës dhe u ka premtuar mbështetje në çdo aspekt.

Gjithashtu, ai ka kërkuar nga viktimat e dhunës seksuale t’i raportojnë padrejtësitë, sepse çdo ngacmues do të ndëshkohet.

Një numër i madh i qytetarëve, kryesisht gra, protestuan në Bangladesh me ditë të tëra, duke kërkuar drejtësi për viktimat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...