Përleshjet e ashpra shpërthyen jashtë kryeqytetit libian - Bota Sot
Përleshjet e ashpra shpërthyen jashtë kryeqytetit libian

Bota

Përleshjet e ashpra shpërthyen jashtë kryeqytetit libian

Më: 20 prill 2019 Në ora: 19:31
Foto

Përleshjet e rënda shpërthyen në lagjet jugore të Tripolit të Libisë, të shtunën, me bombardime të dëgjuara në qendër të qytetit, thanë banorët, pasi numri i të vdekurve nga dy javë luftimi midis qeverive rivale të vendit u rrit në 220, shkruan AFP.

Pika e dhunës ndodhi pasi Shtëpia e Bardhë tha të premten se Presidenti Donald Trump foli me telefon më parë gjatë javës me komandantin libian Khalifa Haftar, i cili filloi një sulm kundër Tripolit më 3 prill.

Shpalosja e thirrjes dhe një deklaratë e SHBA-së se "e njohu rolin e rëndësishëm të Fushë Marshall Haftar në luftën kundër terrorizmit dhe sigurimin e burimeve të naftës në Libi" ka nxitur përkrahësit e komandantit dhe i ka zemëruar kundërshtarët e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...