Iraku po synon të ulë tensionet mes SHBA-ve dhe Iranit - Bota Sot
Iraku po synon të ulë tensionet mes SHBA-ve dhe Iranit

Bota

Iraku po synon të ulë tensionet mes SHBA-ve dhe Iranit

Më: 21 maj 2019 Në ora: 18:09
Kryeministri i Irakut, Adel Abdul Mahdi

Kryeministri i Irakut, Adel Abdul Mahdi tha se vendi i tij do të dërgojë delegacione në Shtetet e Bashkuara dhe në Iran për të ndihmuar në uljen e tensioneve ndërmjet dy vendeve.

Iraku ka raporte të ngushta me të dyja vendet, Iranin dhe Shtetet e Bashkuara.

Ai tha se zyrtarët iranianë dhe amerikanë e kanë informuar Irakun se “nuk dëshirojnë luftë”.

Abdul-Mahdi gjithashtu tha se Iraku po luan rol në qetësimin e situatës por nuk është një ndërmjetës.

Shtetet e Bashkuara kanë dërguar anije luftarake dhe bombardues në rajon si kundërshtim të kërcënimeve në rritje nga Irani.

Të hënën, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se konflikti mes këtyre dy vendeve do të përbënte “fundin zyrtar” të Iranit.

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, i hodhi poshtë, siç tha, "thumbat" e presidentit amerikan, Donald Trump, për "gjenocid" dhe i kërkoi atij që të mos e kërcënojë Republikën Islamike.

Tensionet mes tyre janë rritur dukshëm javëve të fundit, pasi SHBA-ja ka forcuar sanksionet kundër Iranit, ndërsa ky i fundit ka kërcënuar se do të pasurojë uranium më pranë niveleve të armëve bërthamore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...