Haftar kundërshton thirrjet e Macron për armëpushim libian në bisedimet në Paris - Bota Sot
Haftar kundërshton thirrjet e Macron për armëpushim libian në bisedimet në Paris

Bota

Haftar kundërshton thirrjet e Macron për armëpushim libian në bisedimet në Paris

Më: 22 maj 2019 Në ora: 20:41
Khalifa Haftar

Komandanti libian Khalifa Haftar hodhi poshtë thirrjet për një armëpushim gjatë bisedimeve me presidentin francez Emmanuel Macron në Paris, por është i gatshëm të negociojë nëse janë përmbushur disa kushte, tha të mërkurën një zyrtar i Eliseut, shkruan AFP.

Macron dhe zyrtarët francezë kanë bërë thirrje për disa javë për një armëpushim të pakushtëzuar në betejën për Tripolin, e cila filloi në fillim të prillit kur Haftar nisi një ofensivë në kryeqytetin libian. Goditjet e forcave të armatosura ushtarake të Haftarit kundër milicive të aleancës me qeverinë e njohur të OKB-së në Tripoli, të udhëhequr nga kryeministri Fayez al-Sarraj.

"Mosbesimi që shohim mes aktorëve libianë është më i fortë se kurrë më parë", tha një zyrtar francez presidencial pas takimit mes Macron dhe Haftar në Paris.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat