Moska ende e pavendosur për takimin Trump-Putin - Bota Sot
Moska ende e pavendosur për takimin Trump-Putin

Bota

Moska ende e pavendosur për takimin Trump-Putin

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 17:02
Presidenti i SHBA-së, Donald Trump dhe ai rus, Vladimir Putin (Foto arkiv)

Moska tha se ende nuk është vendosur nëse presidenti i Rusisë, Vladimir Putin do të takohet me presidentin e SHBA-së, Donald Trump në samitin G20, që do të mbahet në Japoni, gjatë këtij muaji.

Presidenti Trump duket se e ka zënë në befasi administratën ruse kur tha se planifikonte të takonte Putinin gjatë samitit të 20 vendeve më të zhvilluara të botës, raporton Reuters.

Këshilltari i presidentit rus, Yuri Ushakov, u tha gazetarëve se Moska është e hapur dhe shpreson se takimi do të ndodhë, mirëpo shtoi se një ide e tillë ende qëndron “pezull”.

Të dyja vendet kanë mosmarrëveshje dhe tensione sa i përket Sirisë, përfshirjes ruse në Ukrainë dhe ndërhyrjes në zgjedhjet e SHBA-së, gjë të cilën Moska e mohon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...