Siberi, akulli ka ruajtur kokën e ujkut për 40 mijë vite - Bota Sot
Siberi, akulli ka ruajtur kokën e ujkut për 40 mijë vite

Bota

Siberi, akulli ka ruajtur kokën e ujkut për 40 mijë vite

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 07:31
Siberi

Shkencëtarët po studiojnë mbetjet e një ujku “pleistocen”, që ka jetuar 40 mijë vite më parë, dhe që u gjet i ruajtur në mënyrë të përkryer në akull, në Siberi.

Ujku mendohet se ka qenë 2 deri në 3 vjeç kur ka ngordhur. Koka e tij e prerë u zbulua vjet në brigjet e lumit Tirektiak, në Jakutia.

“Kemi gjetur shpesh kafka të këtyre ujqve, por është hera e parë që zbulojmë një kokë me indet e buta dhe trurin të ruajtura më së miri”, thonë shkencëtarët, transmeton tch.

Koka u prezantua në Tokio, ku profesori japonez Naoki Suzuki tha se muskujt e fytyrës dhe truri janë ruajtur në gjendje të shkëlqyer. Po ashtu, shkencëtarët kanë gjetur edhe këlyshët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...