Shteti që po vendos parakusht mbjelljen e 10 pemëve për diplomim - Bota Sot
Shteti që po vendos parakusht mbjelljen e 10 pemëve për diplomim

Bota

Shteti që po vendos parakusht mbjelljen e 10 pemëve për diplomim

Më: 16 qershor 2019 Në ora: 17:58
Foto

Nxënësit në Filipine duhet të mbjellin së paku 10 pemë për të mbaruar shkollën fillore, shkollën e mesme dhe kolegjin.

Nisma vjen nga një ligj i miratuar nga kongresi në Filipine më parë këtë muaj, njofton CNN, transmeton lajmi.net.

Pemët mund të mbillen në pyje, rizoforë, rezerva, zona urbane, zona të braktisura të minierave, ose në territore indigjene, sipas projektligjit.

Qëllimi i tij është të ndihmojë në nxitjen e “përgjegjësisë ndërgjenerale” mbi mbrojtjen e mjedisit.

Kjo është mënyra e vetme për mbjelljen e 175 milionë pemëve brenda vitit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...