Putin thotë se Rusia dhe SHBA-ja do të rinisin bisedimet për armët bërthamore - Bota Sot
Putin thotë se Rusia dhe SHBA-ja do të rinisin bisedimet për armët bërthamore

Bota

Putin thotë se Rusia dhe SHBA-ja do të rinisin bisedimet për armët bërthamore

Më: 29 qershor 2019 Në ora: 13:12
Presidenti rus, Vladimir Putin.

Presidenti rus, Vladimir Putin thotë se ai dhe homologu i tij amerikan, Donald Trump kanë urdhëruar ministrat e tyre të Jashtëm, që të nisin konsultimet mbi kontrollin e armëve bërthamore.

Duke folur pas samitit të G20-ës në Osaka të Japonisë, Putin theksoi se “ende nuk mund të themi se nëse kjo do të çojë në zgjatjen e traktatit ‘Fillimi i Ri’”, duke iu referuar marrëveshjes së vitit 2010 për kontrollin e armëve, e cila skadon më 2021, nëse dy shtetet nuk pajtohen që ta zgjasin atë.

Në anën tjetër, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump teksa foli para gazetarëve, duke iu referuar takimit të tij me Putinin tha se “ne kemi biseduar shumë për kontrollin e armëve”.

Sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë, e cila u publikua pas takimit Trump-Putin, thuhet se dy liderët biseduan për traktatin në fjalë.

“Presidentët janë pajtuar që dy shtetet duhet të vazhdojnë bisedimet në një model të shekullit 21 për kontrollin e armëve, për të cilin, presidenti Trump ka thënë se është e nevojshme që në këto bisedime të përfshihet edhe Kina”, thuhet në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë.

Kontrolli i armëve bërthamore është bërë një çështje shqetësuese sidomos pasi Uashingtoni më herët gjatë këtij vitit akuzoi Rusinë për shkeljen e Traktatit të Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme Veprimi dhe u tërhoq nga kjo marrëveshje.

Zyrtarët e administratës së Trumpit kanë dhënë sinjale se ata duan të negociojnë një traktat të ri, ku do të përfshihej edhe Kina.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat