Qyteza uellsiane futet në Guinness për rrugën më të pjerrët në botë - Bota Sot
Qyteza uellsiane futet në Guinness për rrugën më të pjerrët në botë

Bota

Qyteza uellsiane futet në Guinness për rrugën më të pjerrët në botë

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 10:10
Foto

Rruga “Ffordd Pen Llech” që ndodhet në veri të Uellsit është futur në librin Guinness pasi u verifikua pjerrtësia e saj prej 37.45%.

Banorët e qytezës Harlech e festuan këtë arritje edhe pse shprehën keqardhje që ky titull iu mor një rruge në Zelandën e Re.

Deri para pak ditësh, rruga më e pjerrët në botë ishte ajo “Baldwin Street” në Dunedin të Zelandës, pjerrtësia e të cilës ishte 35%.

Banorët kanë qenë ata të cilët kanë realizuar fushata dhe kanë ftuar jurinë e Guinness për të vërtetuar pretendimet se rruga e tyre ishte më e pjerrëta.

Ata ia arritën qëllimit dhe për këtë kanë qenë shumë të gëzuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...