Kinë: Shpërthen fabrika e gazit, të paktën 10 të vdekur - Bota Sot
Kinë: Shpërthen fabrika e gazit, të paktën 10 të vdekur

Bota

Kinë: Shpërthen fabrika e gazit, të paktën 10 të vdekur

Më: 21 korrik 2019 Në ora: 09:09
Pamje nga shpërthimi

Ngjarja ka ndodhur në provincën Henan të Kinës qendrore, ndërsa numri i viktimave mund të rritet.

Mediat vendase raportojnë se shpërthimi ndodhi në zonën e ndarjes së ajrit dhe jo në zonën e rezervuarit të gazit.

Shpërthimet për shkak të aksidenteve janë të zakonshme në Kinë, përgjithësisht në sektorin industrial.

Në nëntor 2018, një rrjedhje gazi në një fabrikë kimike shkaktoi një shpërthim që rezultoi me vdekjen e 23 njerëzve në Zangzhuk City, i cili do të organizojë Lojërat Olimpike Dimërore 2022 dhe ndodhet 200 km në veriperëndim të Pekinit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat